Jdi na obsah Jdi na menu
 


Break dance

15. 6. 2008

Takže co to vlastně Break dance je?

Jak už jsem řekl, je to jeden ze stylů moderního tancování, využívající různých akrobatických figur. Podle přesné definice je BD akrobatický hip hopový tanec. Nejpoužívanějšími prvky tohoto tanečního stylu jsou např. Power moves, které využívají různých krkolomných, ale zato velmi efektních točení nebo Uprock, ve kterém je mnoho prvků z různých bojových umění. A proč je BD dnes tak populární. Když umíte tancovat ve stylu Break, jste dneska velký "machr".Je to právě díky obrovskému množství akrobatikých prvků, které tenhle tanec využívá. No a taky k tomu skoro vůbec nic nepotřebujete. K breakování Vám stačí nějaká tělocvična a vytahané oblečení. No a jako začátečníci můžete začít.

Ale odkud vlastně break pochází?Začal se vyvíjet v Americe na počátku 70. let. Údajně je inspirován tanečními výkony amerického zpěváka Jamese Browna, které předvedl při zpívání písně Get on the Good Foot (tedy něco jako Postav se na pevnou nohu). Vznik BD ale není jen Brownova zásluha. Jako v mnoha tancích, tak i v breake se mísí styly tance různých kultur. No a velkou zásluhu mají na dnešní podobě breake také americké pouliční gangy (jo, přesně ty, které znáte z televize). Při bojích mezi nimi hrály často velkou úlohu zbraně a samozřejmě také zranění. Proto se postupem doby začalo bojovat ve stylu Breake dance. Byl vybrán zástupce každého gangu a ten předvedl figury, které znal. No a ten který měl efektnější výstup získal pro svůj gang vítězství.

Breaková horečka vypukla asi v polovině 80. let. Konaly se různá mistrovství v BD, natáčely se filmy s breakovou tématikou. Break dokonce boural hranice. Z Ameriky se dostal až na naše území. A právě v 80. letech začaly i u nás vznikat seriózní školy BD.

První mužem, který asi začal break tancovat byl již zmíněný James Brown. Tan ale ještě netušil, jaké šílenství tím začíná. Neuvěřitelně důležitou úlohu měl v historii break African Bambaataa. Ten byl vůdcem národa Zulu v New Yorku a byl rovněž úspěšným producentem rapových nahrávek. Založil jeden z prvních breakových souborů ZULU KINGS.

Breake dance se stal rovněž velmi populární díky filmům, které o něm byly natočeny. Mezi ty nejznámější patří třeba Flashdance, Beat street nebo Style wars.
S BD můžete začít třeba hned ale není to nic jednoduchého, takže radši se přihlašte někam do kroužku, kde vám to vysvětlí...

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

OoO <3

(Moneey <3, 24. 10. 2009 13:50)

Break Dance je nelepšíí ! :) <3